شناسه : 1750
يكشنبه 30 بهمن 1401 ساعت 21:25 2023-2-19 21:25:31
گل لاله یکی از محبوب ترین گل‌ها در بین مردم هست. استفاده از گل لاله توی دکوراسیون خونه می‌تونه خیلی به زیبا شدن خونه کمک کنه. شاید براتون جالب باشه که در رابطه با این گل زیبا بیشتر بدونید.
لاله ها یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین گیاهان گلدار هستند و به دلیل شکوفه های روشن و رنگارنگشان که در بهار تولید می شوند، پرورش داده میشوند. شاید براتون جالب باشه که اسم «گل لاله» از کلمه‌ی لعل از زبان سانسکریت به معنی «قرمز» گرفته شده. توی زبان اروپایی به گل لاله  Tulip و Tulpe  می‌گن که بیشتر به خاطر شکل گل این اسم رو براش در نظر گرفتن. گل لاله دارای گونه‌ها متعددی هست . به طوری که گونه های گل لاله چیزی حدود ۱۰۰ تا  ۱۵۰میرسه.  
زادگاه اصلی گل لاله رو بیشتر آسیای مرکزی در نظر می‌گیرند.  گل لاله به صورت خودرو در خیلی کشورها پیدا می‌شه. مثلا ایران، افغانستان، ترکیه، قسمتی از غرب سوریه، یونان، ایتالیا، اسپانیا و سواحل دریای مدیترانه در شمال آفریقا گل لاله به صورت خودرو یافت میشه.  همون طوری که گفتیم گل لاله دارای تنوع زیادی هست. این تنوع رو توی رنگ و شکل گل هم می‌تونید ببینید.
اما به‌طور کلی این گل به ۷ گروه رنگی سفید، زرد، نارنجی، قرمز، صورتی، بنفش و سبز تقسیم می‌شه که البته هر گروه طیف‌های زیادی رو در بر می‌گیره. 

 

گل لاله نماد چیست؟
گل لاله میتونه معنا های متفاوتی رو داشته باشه. معناهای گل لاله بستگی به رنگ این گل دارن و هر رنگ گل لاله نماد موضوع خاصی هست . همون طوری که رنگ قرمز همیشه نماد عشق و علاقه بوده گل لاله قرمز هم نشان‌دهنده عشق است. لاله زرد نشانه شادی، لاله بنفش نشانه وفاداری و لاله سفید نشانه عذرخواهی و یا بخشش و لاله‌ی صورتی نماد درک متقابل است. به طور کلی میشه گفت که گل لاله نماد عشق و آزادی هست.

 

انواع گل لاله
گل لاله انواع متفاوتی داره. این گیاه دارای هزاران گونه و رقم مختلف می باشد. هر نوع از این گل ها شکل و رنگ مخصوص به خودشون رو دارن. گل لاله‌ی هلندی – گل لاله‌ی زرد – گل لاله‌ی وحشی – گل لاله‌ی سیاه – گل لاله‌ی واژگون زرد – گل لاله‌ی مرداب – گل لاله‌ی قرمز چند نوع از گل لاله هستند. در اینجا برخی از رایج ترین گونه های لاله آورده شده است:
لاله Darwin Hybrid:این گونه جزو محبوب‌ترین لاله‌ها می باشد که به خاطر شکوفه‌های بزرگ و برجسته و ساقه‌های بلندشان محبوب شده است.این گونه طیف گسترده ای از رنگها از جمله قرمز، زرد، صورتی، نارنجی و سفید را پوشش می دهد.
لاله Single Early:همانطور که از این گونه پیداست، این لاله ها جزو اولین لاله هایی می باشد که در بهار گل میدهد. این گونه دارای گل های تک با گلبرگ های نوک تیز می باشد و در رنگ های مختلفی از جمله زرد، قرمز و صورتی وجود دارند.
لاله Double Early :این لاله هم ماننده لاله قبلی هست، اما دارای شکوفه های دوتایی با گلبرگ های فراوان که در رنگ های مختلفی از جمله صورتی، قرمز، زرد و سفید می آیند.
لاله های گل سوسن :گل های لیلی دارای گلبرگ های بلند و باریکی هستند که ظاهری شبیه زنبق به آن ها می دهد. این گونه در طیف رنگی از جمله صورتی، قرمز، زرد و سفید موجود می باشد.
لاله‌ حاشیه‌دار:لاله‌ حاشیه‌دار به خاطر گلبرگ‌های منحصربه‌فردش شناخته می‌شد که ظاهری ظریف و توری به آن‌ها می‌دهد. این گونه را هم میتوانید در طیف رنگی صورتی، قرمز، زرد و سفید پیدا کنید.

 

شرایط نگهداری و پرورش گل لاله
گل لاله هم مثل بقیه‌ی گیاهان نیازمند شرایط خاصی برای رشد هست. این شرایط شامل آبیاری درست – خاک مناسب، دمای و رطوبت مناسب هست.
 
  • گل لاله رو باید در چه دمایی نگهداری کنیم ؟
شرایط نگهداری گل لاله نسبت به گیاهان دیگه خیلی راحتره هست . گل لاله نسبت به سرما نسبتاً مقاوم هست. دمایی که شما میتونید گل لاله رو نگهداری کنید تا اسیب نبینه برای ریشه‌دهی ۹ درجه و برای رشد ۱۸–۱۵ درجه سانتیگراد است. یادتون باشه که گل لاله در دمای بالا دیگه گل نمیده.  بهتره که گل لاله و یا پیاز این گل رو توی دمای بالا نگهداری نکنید. از لحاظ رطوبت هم باید خیالتون راحت باشه چون نیاز به رطوبت نداره.
 
  • آبیاری گل لاله
آبیاری گیاه هم باید زمانی انجام بشه که خاک گل لاله تا حدود ۲ الی ۳ سانتی متر خشک شده باشه. آبیاری زیادی باعث ازبین رفتن پیاز گل لاله میشه و میتونه باعث ایجاد بیماری های قارچی توی گل لاله بشه.
 
  • خاک مناسب کاشت گل لاله
گل لاله به خاکی با ترکیبات پیت ماس، ماسه، کوکوپیت و پرلیت نیاز داره. زهکشی گلدون باید خوب باشه و خاک هم زیاد سنگین و  یا سبک نباشه. یادتون باشه که برای کوددهی گل لاله میتونید توی فصل رشد گیاه از کودهای گلدهی و کودهای پتاسیم بالا و فسفر بالا استفاده کنید. یادتون باشه که گیاهان پیاز دار به نیتروژن بالا حساس هستن و نباید به گل لاله از این کودها بدین.  نکته ی مهمی که باید بهش توجه کنید اینه که اگه قصد استفاده از گیاه رو به عنوان یه گیاه یکساله دارین لازم نیست بهش کود بدین اما اگر قصد تهیه پیاز برای سال آینده رو دارید باید گیاه رو تقویت کنید و توی این شرایط استفاده از کودها خیلی ضروریه.
 
  • نور مناسب رشد گیاه لاله
تمامی گونه های گل لاله نور زیاد رو دوست دارند. اما به یاد داشته باشید که بهترین مکان برای اونها در داخل خونه پشت پنجره با شیشه مات یا پرده است تا نور فیلتر شده بهشون برسه ، در اوایل بهار، زمانی که لاله ها به طور که فصل رشد گیاه می باشد میزان نوری که باید دریافت کند زیاد است که حدود ۹ الی ۱۰ ساعت نور فیلتر شده نیاز دارد.
 
  • دما و رطوبت مورد نیاز گل لاله
بهترین دما برای نگهداری این گیاه زیبا ۱۵ الی ۱۸ درجه سانتی گراد است و بهترین دما برای ریشه دهی گیاه ۹ درجه سانتی گراد می باشد، این گیاه در مناطقی که رطوبت کمتری دارد رشد بهتری خواهد داشت زیرا رطوبت بالا معمولاً همراه با باران های بهاری به مرور باعث باعث پوسیدگی پیازها خواهد شد.
 
  • آیا گل لاله را کوددهی کنیم؟
این گیاه هم همانند سایر گیاهان آپارتمانی نیاز به تغذیه و کود دهی دارد، بهترین زمان برای کود دهی گل لاله فصل رشد اون یعنی بهار و تابستان با استفاده از کودهای فسفر و پتاسیم بالا می باشد. پیازهای گل لاله به کودهای نیتروژن بالا حساس هست و تا جایی ممکن از این گونه کودها استفاده نکنید.

 

 

نظر شما چیست؟