شناسه : 1742
شنبه 15 بهمن 1401 ساعت 13:50 2023-2-4 13:50:38
استاد گل و گیاهت باش

علت ریزش برگ بنجامین من چیست؟

مراقبت از گیاه بنجامین آسان است و به همین دلیل این گیاه به یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب تبدیل شده است. بسیاری از صاحبان این گیاه محبوب می پرسند: «علت ریزش برگ بنجامین من چیست؟»
اگر در خانه گیاه بنجامین را پرورش داده اید، احتمالا مشاهده کرده اید که برگ های آن می ریزد. اگر برگ های این گیاه به طور دائم بریزد، برای تمیز کردن برگ های آن باید مدام خانه را جارو بکشید و تمیز کنید. البته ریزش برگ های بنجامین تا حدی طبیعی است و در هنگام خرید گیاه بنجامین باید این موضوع را در نظر داشته باشید. چند دلیل اصلی علت ریزش برگ بنجامین است. ما در این مقاله این دلایل را بررسی می کنیم و راه های مقابله با این مشکلات را توضیح می دهیم. تغییر در محیط، آبیاری نادرست، نور کم، آفات و بیماری های رایج چند علت ریزش برگ بنجامین هستند.
 
اول از همه باید بدانید که طبیعی است که گیاه بنجامین برخی از برگ های خود را از دست بدهد. افتادن چند برگ بنجامین به آن آسیبی نمی رساند و برگ های آن دوباره رشد خود را از سر می گیرند. اگر بنجامین شما بیش از حد چند برگ در طول روز از دست می دهد، باید شرایط زیر را بررسی کنید:

 

تغییر در محیط

گیاه بنجامین از محیطی مرطوب و خشک می آید. برای زنده ماندن در محیط های خشک، برگ های گیاه می ریزد تا بیشتر تمرکز گیاه بر روی زنده ماندن و رشد ریشه ها باشد. پس بدیهی است که شایع ترین علت ریزش برگ بنجامین تغییر محیط آن است. اغلب با تغییر فصل، گیاه بنجامین برگ های زیادی را از دست می دهد. رطوبت و دما در خانه شما تغییر می کند و همین موضوع باعث از بین رفتن برگ گیاه بنجامین می شود.

اگر محیط اطراف روی گیاه شما تاثیر می گذارد، ممکن است برگ های بنجامین علاوه بر ریزش، زرد شوند. درست مثل درختانی که با تغییر فصل، برگ هایشان زرد می شوند و می ریزند. این فرایند طبیعی است و ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد. پس نگران آن نباشید. ریختن برگ های بنجامین یک مکانیسم برای زنده ماندن است. پس غیرمعمول نیست که یک گیاه 20 درصد برگ های خود را در این دوره از دست بدهد.
برای جلوگیری از این اتفاق، محیط گیاه بنجامین را تا حد ممکن پایدار نگه دارید. آن را از در ها و پنجره ها، کولر گازی و بخاری دور نگه دارید. در زمستان که هوا خشک می شود از یک مرطوب کننده یا یک ظرف آب استفاده کنید تا رطوبت گیاه تامین شود. همچنین گیاه بنجامین را در خانه جابجا نکنید.
آبیاری نادرست
آبیاری بیش از حد یا آبیاری کم هر دو علت ریزش برگ بنجامین هستند. در صورت آبیاری نادرست، برگ های گیاه زرد می شود و شروع به ریختن می کند. خودتان بهتر می دانید که در زمانی که قسمت بالای خاک خشک شده باشد، باید گیاه را آبیاری کنید.
مطمئن شوید که گلدان بنجامین شما زهکشی مناسبی دارد. اگر خاک گیاه شما خیلی خشک شده است، آن را به مدت یک ساعت در وان قرار دهید تا به خاک آب برسد. اگر بیش از حد آبیاری کرده اید، پوسیدگی ریشه اتفاق می افتد که باید آن را درمان کنید. به طور کلی توجه کنید که در هنگام آبیاری بنجامین، اگر گیاه نور زیادی دریافت می کند، باید آن را بیشتر آبیاری کنید.
نور کمدیگر علت ریزش برگ بنجامین نور کم است. اغلب اوقات برگ های بنجامینی که نور کمی دریافت می کند، کم و دوکی شکل به نظر می رسند. برگ های جدید ممکن است رنگ پریده یا حتی سفید به نظر برسند و ضعیف شوند. به همین دلیل برگ های گیاه شروع به ریزش می کند. گیاه بنجامین به نور غیر مستقیم نیاز دارد. بهتر است گیاه بنجامین را پشت پنجره ای قرار دهید که رو به آفتاب قرار دارد. کمبود نور باعث ریزش برگ می شود. البته باید توجه کنید که نور مستقیم برگ ها را می سوزاند و آن ها را از بین می برد.
آفات و بیماری ها
درختان بنجامین ممکن است به آفات زیادی مانند کنه عنکبوتی و شپشک آردآلود آلوده می شوند و این آفات ممکن است علت ریزش برگ بنجامین باشد. اگر احساس می کنید که برگ های بنجامین چسبناک هستند یا مایعی از آن ها می چکد و به طور مرتب می ریزند، باید به وجود آفت شک کنید. اگر فکر می کنید مشکل ریزش برگ ها به خاطر آفات است، باید آفات را با حشره کشی مانند روغن چریش از بین ببرید.
گیاه بنجامین گهگاه تحت تاثیر قارچ ها قرار می گیرد و همین موضوع علت ریزش برگ بنجامین است. اغلب اوقات به دلیل قارچ های گیاهی، بر روی برگ های گیاه لکه های زرد و قهوه ای مشاهده می شود. برای درمان بیماری های قارچی باید از قارچ کش استفاده کنید.

 

  • نکات پایانی در نگهداری گیاه بنجامین
هنگامی که شرایط بنجامین پایدار است و در حال رشد است، مراقبت از بنجامین به حداقل می رسد. تنها چیزی که نیاز دارید چک کردن هفتگی رطوبت خاک و آبیاری است. با گذشت زمان و با رشد گیاه، باید هرس گیاه را انجام دهید. معمولا هرس گیاه در فصل بهار انجام می شود. شاید تعجب کنید که علت ریزش برگ بنجامین می تواند کود دادن باشد. این نیز تغییری است که گیاه بنجامین دوست ندارد. بهتر است برای کوددهی به گیاه از کود مایع استفاده کنید.
 
جمع بندی
مراقبت از گیاه بنجامین آسان است و به همین دلیل این گیاه به یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب تبدیل شده است. بسیاری از صاحبان این گیاه محبوب می پرسند: «علت ریزش برگ بنجامین من چیست؟» باید بگوییم که دلایل زیادی باعث ریزش برگ این گیاه می شوند. ما در این مقاله به این موضوع پرداختیم. اگر مشاهده کردید که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده اند، تعویض گلدان را انجام دهید. اگر گیاه شما در تمام مدت در داخل آپارتمان است، کاهش نور در طول زمستان، رطوبت کم، خشک شدن محیط و تغییر شرایط داخلی بر اثر گرما می تواند باعث ریزش برگ گیاه شود.

 

 

نظر شما چیست؟