شناسه : 1741
شنبه 15 بهمن 1401 ساعت 13:29 2023-2-4 13:29:55
بسیاری از گونه های گیاه کاکتوس تنها به خاطر بدنه سبز رنگ و شکل ظاهری خود مورد توجه قرار می گیرند. آن دسته از گونه هایی که ممکن است گل بدهند به طور ویژه ای مورد توجه قرار می گیرند و به همین دلیل بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که کاکتوس بعد از چند سال گل می دهد؟
بد نیست بدانید که گل های کاکتوس با گلبرگ هایی که دارای رنگ هایی درخشان و کیفیتی خیره کننده هستند، از نظر اندازه بزرگ هستند. بعد از این که پاسخ به این سوال که کاکتوس بعد از چند سال گل می دهد را دریافتید، بد نیست بدانید که رنگ های شکوفه های گل های گیاه کاکتوس از رنگ سفید خیره کننده تا تقریبا همه ی رنگ های طبیعت، حتی طیف های مختلف رنگ آبی و حتی رنگ سیاه را نیز در بر می گیرد. شما اغلب چندین رنگ مختلف را می توانید در یک گل کاکتوس مشاهده کنید. بیشتر گونه های کاکتوس ها در فصل بهار شکوفه می زنند و در طول روز شکفته می شوند. بعضی از گونه های مختلف گل کاکتوس در طول شب گل می دهند و همینطور توسط خفاش ها یا پروانه ها گرده افشانی می شوند. گل های کاکتوس اغلب تنها فقط یک روز عمر می کنند.

 

شرایط گلدهی کاکتوس چیست؟
برای گل دادن کاکتوس باید یک سری از نیازهای آنها را در طول سال برآورده کنید. کلاً برای گل دار شدن کاکتوس‌ها یه سری پارامترها نیاز می‌باشد. از همه مهم‌تر اینکه باید گیاه شما به سن گلدهی رسیده باشد یعنی توان گل دادن را داشته باشد.

 

سن گلدهی کاکتوسکاکتوس‌ها برای اینکه گل بدهند ابتدا باید به سن گلدهی رسیده باشند مثلاً گونه مامیلاریا در حدود ۲-۳ سالگی شروع به گل دادن می‌کند در حالی که گونه اچینو گرزونی در سن بالای ۲۵ سالگی.
نور مناسب برای گلدهی کاکتوس
کاکتوس‌ها در فصل رشد حداقل روزی به ۶_۸ ساعت نور آفتاب نیاز دارند.
میزان  آبیاری برای گلدهی کاکتوسبسیار مهم است در فصل خواب کاکتوس‌ها را کم آبیاری کنید و در فصل رشد به طور منظم آبیاری کنید. در فصل رشد در حدود هفته‌ای یک بار آبیاری کافیه و باید اجازه بدید در فاصله دو آبیاری خاک کامل خشک شود.
خواب زمستانیدر زمستان آبیاری را کاهش دهید و اجازه دهید دمای محیط به تدریج به ۱۰+ درجه سانتی گراد برسد. در این دما جریان شیره‌ی درونی کاکتوس بسیار کند شده و رشد گیاه تقریباً متوقف می‌گردد. این حالت که اصطلاحاً خواب زمستانی کاکتوس نامیده می‌شود یکی از نیازهای اساسی این گیاهان برای گلدهی در بهار است.
خاک مطلوب برای گلدهی کاکتوسترکیب خاک مناسب یکی از عوامل خیلی مهم در رشد و سلامت گیاهان به خصوص کاکتوس‌ها می‌باشد کاکتوس‌ها در انواع خاک‌ها مانند ماسه خاک باغچه خاک‌های سنگلاخی و غیره می‌تواند زندگی کند ولی ایده آل ترین ترکیب خاک ترکیبی است که آب را نگه ندارد و سریعاً خشک شود خاک مورد نیاز کاکتوس‌ها باید دارای زهکشی مناسبی باشد تا آب به راحتی از آن خارج شود و سریعاً خشک شود و گیاه امکان تنفس پیدا کند.
تاثیرات تغذیه و کود در گلدهی
هنگام استفاده از کود‌ها برای کاکتوس خود دقت کنید. بیشتر کودها برای کاکتوس‌ها مناسب نیستند. باعث رشد بیشتر از حد سریع گیاه و یا می‌توانند باعث ورود باکتری‌ها به خاک شوند. از کودهای دارای نیتروژن بالا و کودهای کشاورزی نباتات پرهیز کنید.
 
بهترین کود برای کاکتوس کودی است که دارای پتاسیوم بالا باشد. مثل کودهای گوجه فرنگی و کودهای NPK با پتاسیوم بالا. از کود دادن گیاهی که تازه گلدان آن را تعویض کرده‌اید پرهیز کنید و برای مدت حداقل دو ماه صبر کنید. می‌توانید خودتان کود مناسب و کم هزینه‌ای در منزل با استفاده از ساییدن پوسته تخم مرغ و اضافه کردن آن به خاک درست و مواد مغذی برای گیاه خود فراهم کنید.
 
فقط زمانی به کاکتوس خود کود بدهید که از قبل از کودهای ماندگار در خاک استفاده نکرده‌اید. برای کوددهی کاکتوس خود، حتماً آنرا هنگام آبیاری استفاده کنید. زمان کود دادن به گیاه مطابق با نوع گیاه شما می‌باشد و اگر در تابستان رشد می‌کند، دو تا سه بار از اردیبهشت تا اوخر تابستان به آن کود دهید. بیش از حد به گیاه خود کود ندهید و یا برای گلدهی کاکتوس ، گیاه را تحت فشار قرار ندهید.

 

آیا قرار دادن کاکتوس در معرض نور در گلدهی کاکتوس موثر است؟
این می‌تواند کمی عجیب به نظر برسد، ولی چگونگی حالت قرار گرفتن کاکتوس شما به سمت نور و خورشید برای گلدهی کاکتوس خیلی مهم است. این بخصوص برای گیاهانی که در داخل منزل نگهداری می‌شوند اهمیت پیدا می‌کند. برای مثال پشت پنجره. به طور معمول تغیر مکان و جابه‌جایی بیش از حد گیاه از گل دادن کاکتوس جلوگیری می‌کند. و شما نباید از اینکه گیاه شما به یک سمت تمایل دارد بترسید. اگر کاکتوس شما به یک سمت متمایل است، آن‌را برای زمستان و بهار به سمت دیگر بچرخانید. این کار از هرگونه تمایل گیاه به یک سمت جلوگیری و گیاه را ثابت می‌کند. کاکتوس‌ها همانطور که گفته شد علاقه‌ای به جابه‌جایی ندارند، پس سعی کنید در همان نقطه و حالت گیاه خود را در اکثر زمان‌ها به غیر از جابه‌جایی برای محیط خنک‌تر در زمان توقف رشد یا رکود که گفته شد انجام دهید.

 

آیا همه‌ی کاکتوس‌ها گل می‌دهند؟
بله کاکتوس‌ها از جمله گیاهان گل‌دار بوده و گل‌های بسیار زیبایی تولید می‌کنند ولی گلدهی آن‌ها تابع شرایط خاصی می‌باشد. از جمله‌ی این شرایط می‌توان به سن بلوغ، استراحت زمستانی و آبدهی و … که در بالا توضیح داده شد اشاره کرد. بعضی کاکتوس‌ها حتی تا ۶۰ سالگی گل نمی‌دهند.
 
بسیاری حتی در صورت رسیدن به سن بلوغ نیازمند نور، آبیاری و کوددهی لازم هستند. برخی مانند کاکتوس کریسمس تا زمانی که کوتاه شدن طول روز در زمستان را حس نکنند گل نمی‌دهند.

 

انواع کاکتوس‌های گلدار
آن دسته از کاکتوس هایی که در گرمای فصل تابستان گل می دهند، نمونه های مهم و مفیدی هستند که مقدار قابل توجهی از آب را ذخیره کرده اند. رطوبت ذخیره شده به این دسته از گونه های کاکتوس  کمک می کند تا با بالا رفتن درجه حرارت هوا در طول روز و افزایش تابش خورشید، به شکل ایمن تری شکوفا شوند. بعضی از کاکتوس ها در شب گل می دهند که این موضوع، گیاهان را قادر می سازد در طی ماه های گرم سال بتوانند آب را در بافت های خود ذخیره کنند.
کاکتوس ساگواروساین گونه که در مناطقی از کشور ایالات متحده آمریکا می روید، در شرایط خیلی سخت و طاقت فرسا، به دلیل داشتن شکوفه های بسیار زیبای خود که در طول شب برای انجام عمل گرده افشانی توسط خفاش ها باز می شوند، مشهور است. این گیاه های شگفت انگیز، که گاهی حتی بین 40 تا 60 فوت ارتفاع دارند، حتی تا سن 40 تا 50 سالگی نیز شروع به گل دهی نمی کنند. تا این جا دریافتید که کاکتوس بعد از چند سال گل می دهد.
کاکتوس ساگوارواین گونه که ارتفاع آن به 30 تا 50 فوت نیز می رسد، در اواسط ماه مه تا اواسط ماه ژوئن شکوفه می زند که در آن زمان دمای هوا در صحرای بومی سونوران به طور مرتب حتی از 100 درجه فارنهایت نیز بالا تر می رود. این گیاه دارای بسیاری از بخش های گل دار و مومی است که اطراف شاخه های آن را محاصره می کنند.  گونه کاکتوس های بشکه ای سنگین یکی دیگر از انواع کاکتوس ها است که بسته به نوع آن ، از فصل بهار تا فصل تابستان با داشتن گل های زرد ، نارنجی و یا قرمز روشن شکوفا می شود. گونه ی کاکتوس بشکه ای در مناطقی از ایالات متحده آمریکا حتی تا ارتفاع 5 فوت نیز رشد می کند. این گونه از گیاه کاکتوس شکوفه های زرد رنگی را تولید می کند. همچنین برای طول عمر بیشتر کاکتوس می بایست اصول نگهداری و تقویت کاکتوس را رعابت کنید.
کاکتوس سیب پرودارای یک نوع گل به شکل پروانه می باشد. شکوفه این گیاه به شکل ترومپت و به قطر 5 اینچ می باشد و هم چنین  دارای عطری شیرین است. کاکتوس سیب در بهار شکوفا می شود و حتی می تواند بارها شکوفه دهد. گل این گیاه به رنگ آبی و به رنگ سبز است و به شکل یک ستون حتی تا ارتفاع 20 فوت رشد می کند و شاخه دار می شود. این کاکتوس که در منطقه 9 USDA رشد می کند به حفاظت از سرما احتیاج دارد که این کار سخت است.
کاکتوس کریسمسکاکتوس آشنای کریسمس فصل شکوفه دهی خود را مثل اسمش در زمان کریسمس آغاز می کند. کاکتوس کریسمس (Schlumbergera truncata) با داشتن یک ساقه مسطح و برگ مانند، در جنگل های گرم سیری جنوب شرقی برزیل رشد می کند. اکنون بسیاری از گونه های هیبریدی به وجود آمده اند، که با شکوفه های قرمز، سفید، صورتی، بنفش، و هلویی رنگ خود معمولاً در زمستان شکوفا می شوند. کاکتوس کریسمس هنگامی که در خانه رشد داده می شود، برای شکوفا شدن  در زمان کریسمس  به شب هایی خنک و بیش از 13 ساعت تاریکی در طول 24 ساعت روز نیاز دارد. این کاکتوس کاکتوس شکرگزاری نیز خوانده می شود، زیرا می توان با دستکاری کردن شرایط محیطی آن کاری کرد که این گیاه در ماه نوامبر شکوفا شود. در این محتوا تلاش شد به این سوال که کاکتوس بعد از چند سال گل می دهد پاسخ داده شود.

 

چگونه کاکتوس را تشویق به گلدهی کنیم؟
برخی از مردم بر این باورند که گل دادن کاکتوس معمول نیست. درست این است که همه کاکتوس‌های سالم و بالغ هر ساله گل می‌دهند. خیلی مسائل از گل دادن کاکتوس جلوگیری می‌کنند.
 
اگر کاکتوس شما گل نمی‌دهد، موارد سلامت، شرایط نگهداری مطلوب (نور، آبیاری، مکان، رطوبت) گیاه را بررسی کنید. خیلی از مواقع کاکتوس شما اگر مشکلی در ریشه داشته باشد گل نمی‌دهد و درست رشد نمی‌کند. بسیاری از کاکتوس‌ها تا مدت‌های طولانی مریضی را در مقابل نگهداری ضعیف از خود نشان نمی‌دهند، مثلاً تا شش ماه یا بیشتر.
 
بسیاری بر این باورند که می‌توان از کودها و سایر مراقبت‌ها برای تشویق کاکتوس به گلدهی استفاده کرد. این ممکن نیست که با مراقبت کم کاکتوس شما گل بدهد. شما باید در تمام طول سال از گیاه خود مراقبت کنید و آن را مدام بررسی کنید تا گیاه شما گلدهی کند. برخی فکر می کنند که کاکتوس یکبار در زندگی خود گل می‌دهد و سپس از بین می‌رود که این درست نیست.
 
کاکتوس‌ها می‌توانند هر ساله گل بدهند بدون اینکه به سلامتی عمومی آن‌ها آسیبی وارد شود. گل‌های کاکتوس بسیار زیبا و گوناگون در انواع مختلف هستند. گل‌های کاکتوس عمر زیادی ندارند. برخی فقط یکروز و بیشتر آنها بین ۵ تا ۷ روز عمر می‌کنند.
 
هرگز گلدان کاکتوس خود را هنگام گلدهی کاکتوس تعویض نکنید
اگر گلدان کاکتوس خود را تعویض کرده‌اید و یا خاک آن‌را تازه کرده‌اید، این خیلی بدیهی است که کاکتوس شما گل ندهد. پس این ایده بهتری است که برای تعویض گلدان کاکتوس گلدار خود صبر کنید و این‌کار را در زمان پایان فصل رکود گیاه انجام دهید. نکته بعدی اینکه بعد از تعویض گلدان به گیاه خود تا حداقل ۵ روز آب ندهید.

 

 

 

 

نظر شما چیست؟