شناسه : 1662
دوشنبه 2 خرداد 1401 ساعت 21:23 2022-5-23 21:23:17
ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که ببینید گیاهتان در حال خشک شدن است و نفس‌‌های آخرش را می‌کشد و این موضوع برای شما ممکن است بسیار ناراحت‌کننده باشد...
شما باید این را بدانید که هر چیز بیش از حد و کمی در عوامل نگهداری می‌تواند به گیاه شما آسیب وارد کند.
برای مثال اگر شما گل خود را برای ساعت‌ها جلوی آفتاب قرار داده‌اید و می‌بینید که گل شما در حال پژمرده شدن است.
نیازی نیست دنبال راه‌حل‌‌های پیچیده برای بهتر کردن شرایط خود گل خودتان بگردید! و می‌توان تنها آن را به سایه منتقل کرد و منتظر ماند تا گل شما سرحال شود.
 
پس در مرحله اول برای نجات گل در حال خشک شدن شما باید دنبال راه‌ حل‌های ساده بگردید که کاملاً منطقی به نظر می‌رسد و می‌توانند گیاهان شما را نجات دهند.
 
توجه به نیاز های گیاهان
 
قطعاً شما نیز این نکته را می‌دانید که گیاهان مانند تمام موجودات زنده کره زمین هستند و نیازهای مخصوص به خود را دارند. و اگر به هر صورتی این نیازها برطرف نشوند
ممکن است که شما مجبور شوید از راه ‌حل‌های مختلف و گوناگونی برای نجات گل در حال خشک شدن خودتان استفاده نمایید تا آن را به زندگی بازگردانید.
نیازهای گل‌‌ها می‌توانند با شرایط آب‌ و هوایی و فصلی تغییر نمایند و شما باید توجه کنید که به طور دقیق و صحیح نیازهای گل‌‌ها را برطرف نمایید تا از خشک شدن آن‌‌ها جلوگیری کنید.
توجه کنید در صورتی‌ که شما اقدامات مناسب را برای نجات گل در حال خشک شدن انجام ندهید گل‌های شما ممکن است که خشک شوند و هیچ‌‌گاه به حالت اولیه خودشان بر نخواهند گشت.
 
تشخیص علت بیماری گل و نجات گل در حال خشک شدن
 
توجه نمایید که قبل از این‌ که شما بخواهید برای نجات گل در حال خشک شدن خودتان اقدامی را انجام دهید.
باید در مرحله اول متوجه شوید گل شما چه مشکلی دارد و بعد به انجام راه و روش‌‌های گوناگون برای نجات گل در حال خشک شدن خود بپردازید.
بیایید با هم بررسی کنیم گیاه به چه چیزهایی نیاز دارد.
 
  • آب کافی، نور کافی و تغذیه مناسب و کافی

این سه نیاز از نیازهای اصلی هرگیاهی می‌باشند.
که کم بودن هرکدام از آن‌ها و یا زیاد بودن هر کدام از آن‌‌ها می‌توانند به گل و گیاه شما آسیب وارد کند.
توجه نمایید که خود شما دلیل مشکل گیاه خود را بهتر از هر کسی می‌دانید، زیر شما در حال مراقبت از آن هستید.
برای مثال اگر گل شما در حال خشک شدن می‌باشد به چند روز گذشته برگردید و تغییرات آن را بررسی نمایید.
برای مثال اگر شما گل خود را برای مدت زیادی زیر نور آفتاب قرار داده‌اید.
یک راه‌ حل ساده برای نجات گل در حال خشک شدن شما این است که آن گل را به سایه منتقل نمایید.
یا اگر پس از تفکر در رابطه با فعالیت‌های چند روز گذشته خودتان در رابطه با مراقبت از گل تا متوجه شدید که آب کافی به او نداده اید می‌توانید به او آب دهید یا متوجه شدید که آب بیش از حدی به او داده‌اید می‌توانید برای مدتی آب دادن خود را متوقف نمایید تا شرایط گیاه شما تثبیت شود. همچنین اگر زمان بسیار زیادی از موقع تعویض خاک پای گلدان و ریختن کود پایه گلدان می‌گذرد.
می‌توانید برای نجات گل در حال خشک شدن تنها با ریختن کمی کود پایه گلدان، گل خود را به زندگی بازگردانید و از خشک شدن آن جلوگیری نمایید‌.
 

 

آبیاری بیش از حد یا کم آبی

پیش‌تر نیز گفتیم که آب یکی از مواد ضروری گیاه برای رشد کردن می‌باشد.
آب دادن کم و یا بیش از حد می‌تواند به ریشه گیاه شما آسیب وارد کند و می‌تواند حتی باعث مرگ و خشک شدن آن نیز شود.
 
  • بیش از حد آب دادن:

توجه نمایید که اگر گیاه شما از آبیاری بیش از حد آسیب‌ دیده باشد برگ‌های او قهوه‌ای‌ رنگ و پلاسیده می‌شوند و خاک گلدان شما بسیار خیس و بیش از حد مرطوب خواهد بود‌.
توجه کنید که در هر حالتی که متوجه تغییر حال گیاه خودتان شدید و تشخیص دادید که تغییر حالت گیاه شما به دلیل کم ‌آبی و یا آب دادن بیش از حد می باشد
از اضافه کردن هرگونه کود و یا غذایی مخصوص گیاهان به گل‌های خود خودداری فرمایید و این موارد را تا زمانی که حال گیاه شما خوب نشده است به تعویق بیندازید.
گیاهانی که بیش از حد آبیاری شده‌اند را حتماً دور از نور خورشید نگه دارید و تا زمانی که مطمئن نشدید ریشه‌های آن ‌ها به طور کامل بهبود پیدا کرده‌اند آب بسیار کمی را به آن‌ ها بدهید و تا زمانی که گیاه به حالت اولیه خودش بازنگشته و سبز و سالم نشده است.
توجه نمایید خاک گلدان شما رطوبت معمولی را داشته باشد.
 
  • کم آبی:

اما اگر تشخیص دادید که گیاه شما از کم‌ آبی دچار مشکلات گوناگونی شده است و نشانه‌‌هایی مانند خشک و قهوه‌ای شدن و یا پژمرده شدن برگ‌‌ها و خاکی خشک و سفت را دارد.
باید برای نجات گل در حال خشک شدن سعی نمایید در اسرع وقت به گیاه خود به اندازه کافی آب بدهید آن را در هوای مرطوب‌‌تر نگهداری کنید و حتماً آن را دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.
 

 

نور زیاد یا کم

توجه نمایید که هر گیاهی مقاومت متفاوت و خاصی در برابر نور خورشید دارد و شما اگر دچار مشکلاتی در رابطه با گل‌های خودتان شدید
حتماً باید در رابطه با نژاد گل در حال خشک اطلاعات مناسبی را در رابطه با گیاه خودتان داشته باشید.
برای مثال برخی از گیاهان نیاز دارند که در طول روز هنگامی‌ ‌که خورشید در آسمان می‌باشد جلوی نور مستقیم خورشید قرار بگیرند.
در صورتی‌ که برخی گیاهان تحمل این حجم از نور را ندارد و نور باید از پشت پنجره و فیلتر‌های گوناگونی به آن‌‌ها برسد.
پس توجه نمایید که شما می‌توانید با توجه به نوع گل خودتان و نوع نیازهای آن نسبت به نور اقدامات مناسبی را برای نجات گل در حال خشک شدن خودتان بکنید.
برای مثال انتقال گیاه از یک اتاق به اتاق دیگر می‌تواند یکی از دلایل خشک شدن و آسیب رسیدن به گیاه شما باشد که می‌تواند گیاه شما را شوک زده کند و این شوک باعث آسیب رسیدن به گیاه شما می‌شود.
برای جلوگیری از این موضوع شما می‌توانید با تحقیق در زمینه نوع گیاه خودتان میزان نور مورد نیاز آن را بدانید و به آن را به محلی مناسب تغییر مکان دهید.
 
  • نور بیش از حد:

توجه نمایید که نشانه‌‌های نور بیش از حد، سفید و یا تیره شدن بخش‌هایی از گیاه و همچنین خشک شدن برگ‌ها می‌باشد که راه‌ حل آن این است که گیاه را به مکانی کم ‌نورتر و همچنین مرطوب ‌تر ببرید و به آن آب کافی آب بدهید و برگ‌‌های خشک آن را هرس نمایید.
 
  • کم نوری:

اما در رابطه با نشانه‌های کم نوری می‌توانیم به کوچک‌‌تر شدن و رنگ ‌پریده‌تر شدن برگ‌ها، و همچنین ضعیف شدن ساقه‌ها و کند شدن رشد گیاه اشاره نماییم که راه‌ حل نجات گل در حال خشک شدن در این زمینه این است که آن ‌ها را به مکان پر نور تری ببرید.
مرتباً برگ‌‌های گیاه خود را از گرد و غبارها تمیز کنید و همچنین شیشه پنجره خودتان را تمیز نمایید تا انعکاس نور بیشتری به گیاه شما و خاک و ماسه‌های شما برسد.
 

 

آفت ها و کمبود مواد مغذی

  • آفت‌‌ها

آفت‌ها یکی دیگر از دلایل خشک شدن گیاه می‌باشد.
آفت‌ها موجودات ریز و موذی هستندکه می‌توانند باعث آسیب رسیدن به گل شما شوند.
البته توجه نمایید که در برابر حمله آفت‌ها جای نگرانی آن ‌چنانی نیست و شما می‌توانید با استفاده از راه ‌حل‌های گوناگونی به راحتی آن‌ها را از بین ببرید.
برای مثال می‌توانید در اطراف گیاه خود گیاهان و مواد گوناگونی را قرار دهی که باعث دور شدن این حشرات از گیاه شما می‌شود.
توجه کنید هنگامی که برگ‌های گیاه شما تغییر شکل داده و یا بی‌‌رنگ شده می‌تواند نشان ‌دهنده این باشد که جانور موذی در حال جویدن برگ شما می‌باشد و شیره گیاه شما را می‌مکد و این کار باعث بدحالی گیاه شما شده‌است‌‌.
همچنین رشد غیر طبیعی بخش‌هایی از گیاه نیز می‌تواند نشان ‌دهنده وجود یک جانور موذی و یا تخم ‌گذاری آن داخل گیاه شما باشد.
شما می‌توانید به راحتی با اسپری کردن اطراف گل و گیاه خودتان و یا استفاده از یک محلول رقیق آب و صابون باعث نجات گل در حال خشک شدن خود شوید و آن را نجات دهید.
 
  • کمبود مواد مغذی

یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث خشک شدن گیاه شما شود و آن را بدحال نماید کمبود مواد مغذی گیاه شما می‌باشد.
اگر شما از مناسب بودن آب نور و عدم وجود آفت در اطراف گیاه خودتان اطمینان حاصل کردید و گیاه شما هنوز به حالت اولیه خودش بازنگشته است احتمالاً دچار کمبود مواد مغذی می‌باشد.
اگر برای مدت زیادی به گیاه خودتان کود و مواد مغذی را اضافه نکرده‌اید می‌توانید تنها باعث با اضافه کردن کود‌های مناسب باعث نجات گل درحال خشک شدن خود شوید و در صورتی که گیاه شما بسیار بدحال می‌باشد
سعی کنید که از کودهای غنی‌تری برای تغذیه گیاه خودتان استفاده کنید و آن را نجات دهید.
ضعیف و خشک شدن ساقه‌‌های گل شما تغییر رنگ و حالت برگ‌‌ها و همچنین توقف و یا کاهش رشد گیاه از نشانه‌های کمبود مواد مغذی می‌باشد و راه‌ حل نجات گل در حال خشک شدن این است که شما خاک گیاه خود را عوض نمایید آن را به یک گلدان بزرگ‌‌تر انتقال دهید، و کود و مواد مغذی را به گیاه خودتان اضافه نمایید.
 

 

 

نظر شما چیست؟